>

Pomówmy o BIM odcinek 4 z klientem AEC Design
Partner odcinka : Strabag

„Jednym z tematów realizowanych obecnie przez moją firmę, przez firmę Strabag w ramach projektów BIM jest hotel na ulicy Tamka w Warszawie. Jest to projekt przygotowany w formule „zaprojektuj i zbuduj”, więc jesteśmy jako Generalny Wykonawca również zobligowani do wykonania projektu wykonawczego w całości. Ten projekt wykonawczy realizowany jest w 100 % w BIMie, mamy model 3D, z którego generowane są rysunki (rzuty podstawowe architektury, rzuty branżowe). Wykorzystujemy model również do przedmiarowania, do wyciągania przedmiarów i wartości z modelu.

Prowadzimy również kontrolę kolizji w naszym modelu 3D. Wykorzystujemy również model do zaprezentowania różnym uczestnikom procesu całego modelu budynku, za pomocą różnych animacji, renderingów, zdjęć.
Wykorzystujemy również model częściowo w planowaniu logistyki, która jest tak bardzo ważna w ścisłej zabudowie, jaka znajduje się na ulicy Tamka.
Zastosowań BIMu jest oczywiście barzo wiele. Tutaj jako koncern budowlany, jako firma Strabag, szukamy tych, które przynoszą nam szczególne korzyści, między innymi z naszymi parnerami i inwestorami.

Tutaj głównie z naszego doświadczenia wynika, że fajne wrażenie zawsze robi timeliner, krótka wizualizacja albo animacja samego obiektu.
Oczywiście technologie się zmieniają, zmienia się software, który wykorzystujemy, chcemy podążać za tymi innowacjami, żeby pozostać liderem na rynku. Jednak to co buduje siłę firmy Strabag, to zawsze pozostanie zespół.”