Odpowiedź na rosnący poziom skomplikowania inwestycji – BIM jako przyszłość projektowania

Nowe wyzwania

Wraz ze wzrostem cen nieruchomości na rynku pojawiają się tereny pod inwestycje, które wcześniej nie były brane pod uwagę przez Inwestorów. W konsekwencji proces projektowy stał się bardziej skomplikowany, złożony i wielowątkowy. Wymaga także zaangażowania dużej liczby uczestników i podejmowania ważnych decyzji w krótkim czasie. Równolegle pojawiła się pandemia SARS COVID-19, która uniemożliwiała robocze spotkania na żywo. RR Architekci, chcieli mieć możliwość tworzenia projektów całkowicie w wirtualnej rzeczywistości i zaangażowania wielu projektantów w tym samym czasie.

Priorytetem stała się praca prosto z bezpiecznego domowego biura oraz dostęp do projektu w czasie rzeczywistym dla sprawnego kontaktu oraz możliwości szybkiego podejmowania decyzji.

RR Architekci postanowili podjąć współpracę z AEC Design, aby znaleźć rozwiązania, które usprawniłyby pracę na wymagających projektach realizowanych przez zespół.

Zobacz kolejną Customer Story – HILL INTERNATIONAL wdraża centralne miejsce do przechowywania i zarządzania dokumentacją projektową

W wyniku współpracy z AEC Design zaproponowano licencję BIM Collaborate oraz Autodesk Revit. Zespół RR Architekci otrzymał pomoc we wdrożeniu narzędzi poprzez szkolenia z obsługi oprogramowania Autodesk.

Proces wdrożenia pozwolił na jednoczesny dostęp wielu członków zespołu do modelu w wirtualnej rzeczywistości, bez wychodzenia z domu. Projektanci mają możliwość sprawnego podejmowania trafnych decyzji w czasie rzeczywistym i bez żadnych ograniczeń.

Strona www pracowni RR Architekci

O pracowni RR Architekci

Biuro projektowe RR ARCHITEKCI zostało założone przez dwóch architektów – prywatnie braci bliźniaków. Od wielu lat tworzą zgrany zespół, chociaż karierę zawodową rozwijali w różnych obszarach. Obecnie połączyli siły, aby poprzez te doświadczenia kompleksowo wspierać inwestorów.

„Mamy ponad 10 lat doświadczenia w relacjach z firmami i instytucjami publicznymi. Projektujemy i doradzamy w obszarze związanym z budynkami użyteczności publicznej, biurowymi, mieszkaniowymi, przemysłowymi, a także zabytkami. Tworzymy wirtualnego bliźniaka – cyfrowy prototyp inwestycji. Wykorzystujemy nowoczesną technologię modelowania informacji o budynku (Building Information Modeling – BIM). Zapewnia ona lepszą kontrolę nad projektem i budżetem, oraz pozwala skrócić czas projektu i zmniejszyć koszt realizacji.” Tomasz Rospędek Właściciel | Główny Architekt

Dzięki zastosowaniu jednego środowiska pracy, każdy z uczestników procesu może mieć pełny wgląd w proces, na każdym jego etapie, w dowolnym czasie, bez wychodzenia z domu. Taki tryb pracy umożliwia zespołowi RR Architekci sprawne podejmowanie decyzji oraz rozwiązywanie wszystkich, nawet najbardziej złożonych problemów. Jest to szczególnie istotne dla trudnych inwestycji, gdzie każdego dnia projektanci muszą podejmować wiele wyborów. Pozwala to też uniezależnić się od ograniczeń związanych z pandemią.

Przy złożonych projektach wyzwaniem jest sprawna koordynacja wszystkich członków zespołu. BIM Collaborate oraz pakiet Autodesk Revit pomagają zespołowi RR Architekci sprostać tym wyzwaniom, łącząc wszystkich uczestników procesu projektowego

i dając wspólną bazę informacji. Ułatwiony został również proces analizy poszczególnych etapów pod kątem wymagań klienta.

Dzięki zastosowanym narzędziom zespół projektowy RR ARCHITEKCI przeniósł proces projektowy do wirtualnej rzeczywistości. Możliwe było przyspieszenie decyzyjności, elastyczność i łatwiejsze wprowadzanie zmian, wzrost efektywności w podejmowaniu decyzji i optymalizacja projektów.